New Balls, Please

"Climbing the Comeback Mountain with the Tower of Tandil."

  • Recent Posts

  • Unhealthily Obsessed With

    agnieszka radwanska alize cornet amelie mauresmo ana ivanovic andy murray andy roddick aravane rezai ATP ATP week ahead australian open beijing belgrade british tennis bstaad caroline wozniacki cincinnati daniela hantuchova david ferrer david nalbandian davis cup dinara safina doha dubai elena dementieva ernests gulbis estoril fed cup feliciano lopez fernando gonzalez fernando verdasco flavia pennetta francesca schiavone french open gael monfils gilles simon image is everything indian wells jelena jankovic jo-wilfried tsonga john isner juan carlos ferrero juan martin del potro juan monaco julien benneteau justine henin kim clijsters kuala lumpur li na lleyton hewitt los angeles madrid marat safin marcos baghdatis maria kirilenko maria sharapova marin cilic marion bartoli melanie oudin miami mikhail youzhny montreal munich nikolay davydenko novak djokovic paris masters philipp kohlschreiber queens radek stepanek rafael nadal richard gasquet robin soderling roger federer rome sabine lisicki samantha stosur sam querrey serena williams shahar peer shanghai sorana cirstea stuttgart svetlana kuznetsova sydney the withdrawal method thomaz bellucci titlists tokyo tomas berdych tommy robredo us open venus williams vera zvonareva victoria azarenka video wimbledon WTA wta week ahead WTFs yanina wickmayer
  • Categories

Wimbledon Day 7 Results, Day 8 OOP

Posted by gauloises1 on June 29, 2010

Gentlemen

Singles – Fourth Round
[1] R Federer (SUI) d [16] J Melzer (AUT) 63 62 63
[2] R Nadal (ESP) d P Mathieu (FRA) 64 62 62
[3] N Djokovic (SRB) d [15] L Hewitt (AUS) 75 64 36 64
[4] A Murray (GBR) d [18] S Querrey (USA) 75 63 64
Y Lu (TPE) d [5] A Roddick (USA) 46 76(3) 76(4) 67(5) 97
[6] R Soderling (SWE) d [9] D Ferrer (ESP) 62 57 62 36 75
[10] J Tsonga (FRA) d [32] J Benneteau (FRA) 61 64 36 61
[12] T Berdych (CZE) d D Brands (GER) 46 76(1) 75 63

Doubles – Third Round
[16] R Lindstedt (SWE) / H Tecau (ROU) d [4] M Bhupathi (IND) / M Mirnyi (BLR) 36 46 63 76(8) 86
[7] W Moodie (RSA) / D Norman (BEL) d M Damm (CZE) / F Polasek (SVK) 76(9) 76(5) 76(3)
[11] M Granollers (ESP) / T Robredo (ESP) d [8] J Knowle (AUT) / A Ram (ISR) 62 76(2) 16 76(5)
[14] J Benneteau (FRA) / M Llodra (FRA) d C Eaton (GBR) / D Inglot (GBR) 26 63 64 64
R Bopanna (IND) / A  Qureshi (PAK) d L Lacko (SVK) / S Stakhovsky (UKR) 75 76(4) 62
J Chela (ARG) / E Schwank (ARG) d S Ratiwatana (THA) / S Ratiwatana (THA) 63 62 76(2)

Doubles – Second Round
B Bryan (USA) / M Bryan (USA) d C Fleming (GBR) / K Skupski (GBR) 62 64 76(5)
J Melzer (AUT) / P Petzschner (GER) d [10] S Aspelin (SWE) / P Hanley (AUS) 67(3) 62 63 64

Ladies

Singles – Fourth Round
(1) Serena Williams (USA) d. (16) Maria Sharapova (RUS) 76(9) 64
(2) Venus Williams (USA) d. Jarmila Groth (AUS) 64 76(5)
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Caroline Wozniacki (DEN) 62 60
(21) Vera Zvonareva (RUS) d. (4) Jelena Jankovic (SRB) 61 30 ret. (low back injury)
(9) Li Na (CHN) d. (7) Agnieszka Radwanska (POL) 63 62
(8) Kim Clijsters (BEL) d. (17) Justine Henin (BEL) 26 62 63
Tsvetana Pironkova (BUL) d. (11) Marion Bartoli (FRA) 64 64
(Q) Kaia Kanepi (EST) d. Klara Zakopalova (CZE) 62 64

Doubles – Third Round
King/Shvedova (USA/KAZ) d. (3) Petrova/Stosur (RUS/AUS) 64 64
(4) Dulko/Pennetta (ARG/ITA) d. Jankovic/Scheepers (SRB/RSA) w/o (Jankovic: low back injury)
(5) Huber/Mattek-Sands (USA/USA) d. (16) Hsieh/Kudryavtseva (TPE/RUS) 36 62 64
(7) Raymond/Stubbs (USA/AUS) d. (11) Black/Hantuchova (ZIM/SVK) 62 62
Goerges/Szavay (GER/HUN) d. Amanmuradova/Barrois (UZB/GER) 62 76(7)

OOP

Centre Court 13:00 Start Time
1. Ladies’ Singles – Quarterfinals
Kim Clijsters (BEL)[8] v. Vera Zvonareva (RUS)[21]
2. Ladies’ Singles – Quarterfinals
Serena Williams (USA)[1] v. Na Li (CHN)[9]
3. Gentlemen’s Doubles – 3rd Round
Carsten Ball (AUS) v. Bob Bryan (USA)[2]
Chris Guccione (AUS) Mike Bryan (USA)[2]

No. 1 Court 13:00 Start Time
1. Ladies’ Singles – Quarterfinals
Tsvetana Pironkova (BUL) v. Venus Williams (USA)[2]
2. Ladies’ Singles – Quarterfinals
Petra Kvitova (CZE) v. Kaia Kanepi (EST)
3. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals
Robert Lindstedt (SWE)[16] v. Marcel Granollers (ESP)[11]
Horia Tecau (ROU)[16] Tommy Robredo (ESP)[11]

Court 2 12:00 Start Time
1. Mixed Doubles – 3rd Round
Julian Knowle (AUT) v. Bruno Soares (BRA)
Yaroslava Shvedova (KAZ) Su-Wei Hsieh (TPE)
2. Gentlemen’s Doubles – 3rd Round
Yen-Hsun Lu (TPE) v. Jurgen Melzer (AUT)
Janko Tipsarevic (SRB) Philipp Petzschner (GER)
3. Ladies’ Doubles
Iveta Benesova (CZE)[12] v. Elena Vesnina (RUS)
Barbora Zahlavova Strycova (CZE)[12] Vera Zvonareva (RUS)
4. Ladies’ Invitation Doubles
Martina Hingis (SUI) v. Anne Hobbs (GBR)
Anna Kournikova (RUS) Samantha Smith (GBR)

Court 5 12:00 Start Time
1. Boys’ Singles – 2nd Round
Oliver Golding (GBR) v. Juan Sebastian Gomez (COL)[14]
2. Girls’ Singles – 2nd Round
Ksenia Kirillova (RUS) v. Eleanor Dean (GBR)
3. Gentlemen’s Invitation Doubles – Finals
Jonas Bjorkman (SWE) v. Todd Martin (USA)
Todd Woodbridge (AUS) Greg Rusedski (GBR)
4. Ladies’ Invitation Doubles
Tracy Austin (USA) v. Helena Sukova (CZE)
Kathy Rinaldi-Stunkel (USA) Andrea Temesvari (HUN)
5. Senior Gentlemen’s Inv. Doubles
Vijay Amritraj (IND) v. Pat Cash (AUS)
Wally Masur (AUS) Mark Woodforde (AUS)

Court 6 11:00 Start Time
1. Girls’ Singles – 2nd Round
Sloane Stephens (USA) v. Daria Gavrilova (RUS)[16]
2. Boys’ Singles – 2nd Round
Mitchell Frank (USA) v. Jiri Vesely (CZE)[5]
3. Girls’ Singles – 2nd Round
Grace Min (USA) v. Polina Pekhova (BLR)
4. Boys’ Doubles – 1st Round
Marton Fucsovics (HUN) v. Micke Kontinen (FIN)
Libor Salaba (CZE) Jiri Vesely (CZE)
5. Girls’ Doubles – 1st Round
Eleanor Dean (GBR) v. Krista Hardebeck (USA)
Tara Moore (GBR) Grace Min (USA)

Court 7 12:00 Start Time
1. Senior Gentlemen’s Inv. Doubles
Peter Fleming (USA) v. Joakim Nystrom (SWE)
Guy Forget (FRA) Mikael Pernfors (SWE)
2. Ladies’ Invitation Doubles
Annabel Croft (GBR) v. Ilana Kloss (RSA)
Magdalena Maleeva (BUL) Rosalyn Nideffer (USA)
3. Boys’ Singles – 2nd Round
Benjamin Mitchell (AUS) v. Kevin Krawietz (GER)[16]
4. Gentlemen’s Invitation Doubles – Finals
Wayne Ferreira (RSA) v. Richard Krajicek (NED)
Yevgeny Kafelnikov (RUS) Michael Stich (GER)

Court 8 11:00 Start Time
1. Boys’ Singles – 2nd Round
Marton Fucsovics (HUN)[13] v. Alessandro Colella (ITA)
2. Girls’ Singles – 2nd Round
Kristyna Pliskova (CZE)[9] v. Doroteja Eric (SRB)
3. Girls’ Singles – 2nd Round
Ana Bogdan (ROU) v. An-Sophie Mestach (BEL)[11]
4. Boys’ Singles – 2nd Round
Facundo Arguello (ARG) v. Francis Casey Alcantara (PHI)
5. Girls’ Doubles – 1st Round
An-Sophie Mestach (BEL)[6] v. Nour Abbes (TUN)
Silvia Njiric (CRO)[6] Zarah Razafimahatratra (MAD)

Court 9 11:00 Start Time
1. Boys’ Singles – 2nd Round
Micke Kontinen (FIN) v. Mikhail Biryukov (RUS)[12]
2. Girls’ Singles – 2nd Round
Nastja Kolar (SLO)[6] v. Denisa Allertova (CZE)
3. Girls’ Singles – 2nd Round
Sabina Sharipova (UZB) v. Yulia Putintseva (RUS)[15]
4. Boys’ Doubles – 1st Round
Juan Sebastian Gomez (COL)[4] v. Taro Daniel (JPN)
Yasutaka Uchiyama (JPN)[4] Dennis Novikov (USA)
5. Girls’ Doubles – 1st Round
Sophia Kovalets (UKR) v. Luksika Kumkhum (THA)
Sabina Sharipova (UZB) Grace Sari Ysidora (INA)

Court 11 11:00 Start Time
1. Boys’ Singles – 2nd Round
Filip Horansky (SVK) v. Mikelis Libietis (LAT)
2. Boys’ Singles – 2nd Round
Tiago Fernandes (BRA)[3] v. Dane Webb (USA)
3. Girls’ Singles – 2nd Round
Ons Jabeur (TUN)[12] v. Jana Cepelova (SVK)
4. Girls’ Doubles – 1st Round
Natalie Beazant (GBR) v. Ester Goldfeld (USA)
Santa Shumilina (RUS) Chanelle Van Nguyen (USA)
5. Boys’ Doubles – 1st Round
Duilio Beretta (PER)[1] v. Nick Chappell (USA)
Roberto Quiroz (ECU)[1] Dane Webb (USA)

Court 12 12:00 Start Time
1. Boys’ Singles – 2nd Round
Denis Kudla (USA)[7] v. Liam Broady (GBR)
2. Girls’ Singles – 2nd Round
Laura Robson (GBR)[8] v. Krista Hardebeck (USA)
3. Senior Gentlemen’s Inv. Doubles
Mansour Bahrami (IRI) v. Jeremy Bates (GBR)
Henri Leconte (FRA) Anders Jarryd (SWE)
4. Senior Gentlemen’s Inv. Doubles
Kevin Curren (USA) v. Peter McNamara (AUS)
Johan Kriek (USA) Paul McNamee (AUS)
5. Gentlemen’s Invitation Doubles – Semifinals
Jacco Eltingh (NED) v. Donald Johnson (USA)
Paul Haarhuis (NED) Jared Palmer (USA)

Court 14 11:00 Start Time
1. Girls’ Singles – 2nd Round
Timea Babos (HUN)[3] v. Aliaksandra Sasnovich (BLR)
2. Girls’ Singles – 2nd Round
Tara Moore (GBR) v. Eugenie Bouchard (CAN)
3. Boys’ Singles – 2nd Round
Renzo Olivo (ARG)[9] v. Lewis Burton (GBR)
4. Boys’ Singles – 2nd Round
Ashley Hewitt (GBR) v. Damir Dzumhur (BIH)[6]
5. Girls’ Doubles – 1st Round
Fernanda Brito (CHI) v. Nastja Kolar (SLO)[7]
Agustina Sol Eskenazi (ARG) Chantal Skamlova (SVK)[7]

Court 15 11:00 Start Time
1. Boys’ Singles – 2nd Round
James Duckworth (AUS)[8] v. Raymond Sarmiento (USA)
2. Boys’ Singles – 2nd Round
Guilherme Clezar (BRA) v. Ben Wagland (AUS)
3. Girls’ Singles – 2nd Round
Francesca Stephenson (GBR) v. Monica Puig (PUR)[5]
4. Boys’ Doubles – 1st Round
Hugo Dellien (BOL)[6] v. Mikhail Biryukov (RUS)
Dominic Thiem (AUT)[6] Alexander Rumyantsev (RUS)
5. Girls’ Doubles – 1st Round
Katy Dunne (GBR) v. Denisa Allertova (CZE)
Jessica Ren (GBR) Lucia Butkovska (SVK)

Court 17 11:00 Start Time
1. Girls’ Singles – 2nd Round
Clothilde De Bernardi (FRA) v. Ester Goldfeld (USA)
2. Girls’ Singles – 2nd Round
Jovana Jaksic (SRB) v. Sachie Ishizu (JPN)[10]
3. Boys’ Singles – 2nd Round
Mate Zsiga (HUN)[11] v. Justin Eleveld (NED)
4. Girls’ Singles – 2nd Round
Nigina Abduraimova (UZB) v. Karolina Pliskova (CZE)[4]
5. Boys’ Doubles – 1st Round
Gregoire Barrere (FRA) v. Mitchell Frank (USA)
Mathias Bourgue (FRA) Junior A. Ore (USA)

Court 18 12:00 Start Time
1. Mixed Doubles – 3rd Round
Marcelo Melo (BRA)[10] v. Daniel Nestor (CAN)[6]
Rennae Stubbs (AUS)[10] Bethanie Mattek-Sands (USA)[6]
2. Mixed Doubles – 2nd Round
David Marrero (ESP) v. Paul Hanley (AUS)[12]
Alexandra Dulgheru (ROU) Yung-Jan Chan (TPE)[12]
3. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals
Julien Benneteau (FRA)[14] v. Juan Ignacio Chela (ARG)
Michael Llodra (FRA)[14] Eduardo Schwank (ARG)
4. Mixed Doubles – 3rd Round
Wesley Moodie (RSA)[11] v. Max Mirnyi (BLR)[7]
Lisa Raymond (USA)[11] Alisa Kleybanova (RUS)[7]

Court 19 11:00 Start Time
1. Boys’ Singles – 2nd Round
Jason Kubler (AUS)[1] v. Ahmed Triki (TUN)
2. Girls’ Singles – 2nd Round
Adriana Perez (VEN) v. Irina Khromacheva (RUS)[2]
3. Boys’ Singles – 2nd Round
Jannick Lupescu (NED) v. James Marsalek (GBR)
4. Boys’ Doubles – 1st Round
Sam Barry (IRL) v. Jason Kubler (AUS)
Ben McLachlan (NZL) Andrew Whittington (AUS)
5. Girls’ Doubles – 1st Round
Irina Khromacheva (RUS)[1] v. Gabriela Dabrowski (CAN)
Elina Svitolina (UKR)[1] Jennifer Ren (GBR)

TBA Start Time Not Before:17:00 1. Mixed Doubles – 3rd Round
Jonathan Marray (GBR) v. Dmitry Tursunov (RUS)
Anna Smith (GBR) Vera Dushevina (RUS)
Not Before:17:00 2. Boys’ Doubles – 1st Round
Luke Bambridge (GBR) v. Romain Arneodo (FRA)
Kyle Edmund (GBR) Mick Lescure (FRA)
Not Before:17:00 3. Girls’ Doubles – 1st Round
Veronica Cepede Royg (PAR)[5] v. Mai Grage (DEN)
Cristina Dinu (ROU)[5] Emi Mutaguchi (JPN)
Not Before:18:00 4. Ladies’ Invitation Doubles
Conchita Martinez (ESP) v. Martina Navratilova (USA)
Nathalie Tauziat (FRA) Jana Novotna (CZE)

One Response to “Wimbledon Day 7 Results, Day 8 OOP”

  1. Jess said

    Fed’s accessories scare me – are they sold on the ground of Wimby? Ewww

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 38 other followers

%d bloggers like this: